Zapalenie ścięgna Achillesa to najczęściej diagnozowane schorzenie w obrębie dolnej części kończyny dolnej. To właśnie ono narażone jest na duże obciążenie, bo chociaż jest największym ścięgnem w całym ciele człowieka, to jednocześnie jest też najintensywniej eksploatowane. Chodzenie, bieganie, utrzymywanie ciężaru całego ciała sprawia, że stany zapalne pojawiają się dosyć często, do tego dochodzić może do jego zerwania czy naderwania. Kto narażony jest na problemy z funkcjonowaniem ścięgna Achillesa? Jak rozpoznać zapalenie ścięgna Achillesa i jakie są metody jego leczenia? Wszelkie informacje przedstawiamy poniżej.

Przyczyny powstawania zapalenia ścięgna Achillesa?

Na tego rodzaju schorzenie narażeni są przede wszystkim sportowcy, głównie biegacze oraz kolarze i wszyscy ci, którzy prowadzą nazbyt aktywny wysiłek fizyczny. Do stanów zapalnych dochodzić może też w wyniku przeciążenia, na przykład dźwigania ciężarów, ale zapalenie ścięgna Achillesa jest też dolegliwością, na którą muszą uważać osoby otyłe.

Do zapaleń może dochodzić też wraz z wiekiem, kiedy produkcja mazi stawowej zmniejsza się, a same ścięgna charakteryzują się już mniej intensywną zdolnością do naturalnej regeneracji. Stają się wtedy mniej elastyczne, przez co dochodzi do degeneracji ścięgna.

Co ciekawe, zapalenie ścięgna Achillesa może być też wynikiem noszenia złych butów, przede wszystkim wysokich obcasów. Przyczyną są też słabe mięśnie łydek oraz częste wchodzenie, wbieganie pod górę. Do stanów zapalnych dochodzić też może w wyniku powikłań dny moczanowej albo chorób pięty, stopy bądź podudzia.

Jak rozpoznać zapalenie ścięgna Achillesa?

Chory uskarża się przede wszystkim na silny ból, który trwa nieprzerwanie i może być pulsujący. Najmocniejszy jest podczas poruszania się, wtedy też pacjent może odczuwać sztywność kończyny. Zapalenie ścięgna Achillesa może sprawiać też ból podczas dotyku miejsc ze stanem zapalnym. Na skórze może być zauważalny obrzęk i zaczerwienienie.

Jak leczyć stan zapalny ścięgna Achillesa?

Najlepsze efekty leczenia uzyskuje się, kiedy terapia zostaje wdrożona w początkowym stadium dysfunkcji. Wtedy też leczenie przebiega nieinwazyjnie, bez ryzyka pojawienia się jakichkolwiek powikłań.

Jeśli zapalenie ścięgna Achillesa zostanie zbagatelizowane, może dojść do sytuacji, w której chory zostanie unieruchomiony nawet na 6 miesięcy.

W leczeniu tej dolegliwości ważne jest ograniczenie aktywności fizycznej. Stawia się też na łagodzenie bólu i obrzęku poprzez smarowanie kończyny dostępnymi w aptece maściami i stosowaniu odpowiedniej farmakoterapii.

Ortopeda może zalecić też specjalną rehabilitację nogi, przede wszystkim ze wskazaniem na ćwiczenia rozciągające.

Jeśli zapalenie ścięgna Achillesa nie zostanie odpowiednio szybko leczone, może prowadzić do poważnych powikłań. Te z kolei mogą wywołać konieczność przeprowadzenia intensywnego leczenia, w tym zabiegu chirurgicznego. Najlepiej więc reagować od razu, by szybko wrócić do formy i móc cieszyć się dotychczasową aktywnością fizyczną.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.