Każda aktywność fizyczna, prawidłowo wykonywana, ma pozytywny wpływ na życie człowieka. Dotyczy to zwłaszcza dzieci, na które ruch dobrze wpływa zarówno od strony fizycznej, jak i psychicznej. Jedną z najbardziej skutecznych aktywności jest bez wątpienia taniec. Analizując naukę tańca w Szczecinie oraz w wielu innych miastach Polski, łatwo jest zauważyć, iż bez względu na jego rodzaj, każdy taniec pozytywnie oddziałuje na dziecko. A w jaki … o tym w poniższym tekście.

Taniec w życiu młodego człowieka

Taniec w życiu młodego człowieka może odgrywać różną rolę. Z jednej strony może być wspaniałą przygodą i piękną pamiątką, okazją do poznania nowych ludzi i nowych kroków, wspólnych wyjazdów z rówieśnikami i opiekunami, wystąpień publicznych, wzięcia udziałów w zawodach, poznania smaku  zwycięstwa, a także stać się źródłem inspiracji do poszukiwania kolejnych zainteresowań. Z drugiej jednak strony, taniec może okazać się również życiową pasję, na co wskazuje historia nauczycielek ze szkoły tańca w Szczecinie. Obecna kadra tamtejszej szkoły, tak jak każdy uczeń, zaczynała od nauki podstaw i brania udziału w pierwszych zawodach.  Z czasem jednak zainteresowanie zamieniło się w pasję, która towarzyszy dziewczynom do dnia dzisiejszego. Po wielu latach nauki, kursów, warsztatów, zajęć i wyjazdów dziewczyny stały się jednymi z najlepszych tancerek tańca współczesnego w Szczecinie i dziś prowadzą indywidualne zajęcia w szkole i warsztaty w różnych miasta Polski.

Bez względu jednak na podejście samych tancerzy, na każdego z nich taniec będzie miał istotny wpływ, zarówno pod kątem psychicznym, jak i fizycznym. Dzieje się tak, gdyż taniec to coś więcej niż tylko aktywność fizyczna.

Taniec – wpływ na aspekty fizyczne

Zapisując się na lekcje tańca warto pamiętać, że jest to nie tylko nauka kroków i choreografii, ale również aktywność. Ruch, który korzystnie wpływa na ciało każdego tancerza. Widać to w szczególności obserwując zajęcia z tańca dla dzieci w Szczecinie, podczas których prowadzący dużą uwagę skupiają na rozciąganiu, rozgrzewce i ćwiczeniach. Przestrzeganie określonych zasad i odpowiedni system treningowy sprawia, że taniec staje się dla dziecka najbardziej stymulującą formą spędzania wolnego czasu, która ma istotny wpływ na jego rozwój fizyczny.

Mowa tu przede wszystkim o rozwoju psychomotoryki dziecka, czyli wpływie na prawidłową percepcję jego ruchu. Dzieje się tak, gdyż połączenie pracy działa z grającą muzyką sprawia, że maluch wykonuje świadomy ruchy zgodny z funkcjonowaniem układu nerwowego i mięśni. Dzięki temu aktywność wpływa na wzmocnienie wytrzymałości i poprawę kondycji. Ale to nie wszystko. Taniec poprawia również koordynację ruchu, utrzymanie równowagi, poprawę postawy, udoskonala reakcję wzrokowo-ruchową, wzmacnia, rozciąga i rozwija ciało sprawiając, że jest ono pewniejsze i bardziej dynamiczne.  W efekcie młody człowiek będzie mógł się ciszy dobrym stanem zdrowia.

Taniec – wpływ na aspekty psychiczne

Patrząc na efekty zajęć z tańca w Szczecinie, w których biorą udział dzieciaki łatwo zauważyć, że aspekty fizyczne to niejedyny plus zajęć tanecznych. Istotną rolę odgrywają również aspekty psychiczne, czyli mentalny rozwój dziecka.

Podczas nauki tańca malec uczy się nowych ruchów, kroków, układów i choreografii, co nie tylko wpływa na poprawę pamięci i kreatywnego myślenia, ale również wzbogaca wyobraźnię, rozwija pamięć ruchową, wzrokową i słuchową, a także otwiera dziecko na nowe doznania i zainteresowania. Sprawia, że nie zamyka się ono na nieznane, lecz zaczyna interesować się nowymi rzeczami. Takie zachowanie w przyszłości skutkować będzie większym otwarciem na świat, poglądy, zachowania i idee.

Taniec to również ludzie, rówieśnicy i nauczyciele z którymi dziecko spędza coraz więcej czasu. Umożliwia to nawiązywanie relacji z ludźmi, zwiększenie otwartości na innych oraz lepszą samoocenę. Dziecko uczy się współpracy z innymi rówieśnikami, odpowiedzialności, współdziałania, zaufania i poczucia wspólnoty. Dzieje się tak, gdyż podczas zajęć dzieciaki uczą się wykonywać wspólnie choreografię, co tworzy i wzmacnia więź między nimi.

Rozwój powyższych aspektów odgrywa szczególną rolę w  dzieciństwie młodego człowieka. Zwłaszcza w przypadku dzieci borykających się z niską samooceną, nieśmiałością, kompleksami i brakiem pewności siebie. Wyobcowane maluchy szukające zrozumienia i akceptacji będą miały szansę znaleźć ją w towarzystwie innych dzieciaków, z którymi będą mogły wspólnie tańczyć. Ale nie tylko. Taniec to również znakomite zajęcia dla aktywnych dzieciaków, które potrzebują ruchowych i kreatywnych zajęć, które z jednej strony spuszczą z nich energię, a z drugiej będą nieustannym wyzwaniem. Bez względu jednak na charakter dziecko taniec … zawsze będzie miał na niego pozytywny wpływ.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.