Dobra izolacja termiczna przy elewacji zewnętrznej poprawia energooszczędne parametry domu. Zastosowanie wysokiej jakości materiałów pomoże uzyskać odpowiedni rezultat i pomoże zmniejszyć znacząco zapotrzebowanie na energię cieplną. Oto propozycje izolacyjne stosowane obecnie w projektach najróżniejszych domów.
Porządne, dobrze wykonane ocieplenie domu może stanowić spory wydatek. Jednak gdy zastanowić się głębiej nad tą kwestią, okazuje się, że ten jednorazowy koszt to nic w porównaniu z wysokością rachunków, które musielibyśmy płacić co miesiąc za ogrzewanie, gdyby izolacja naszego domu nie była dostatecznie trwała i pewna.
Współczesne metody ocieplania domów
Obecnie istnieje kilka sposobów na ocieplenie domu:
Metoda lekka mokra – to najbardziej popularna technika ocieplania budynków. W pierwszym kroku przykleja się warstwę izolacyjną do zewnętrznych ścian domu. Kolejny krok to pokrycie warstwy pierwszej tynkiem cienkowarstwowym. Prace muszą być wykonywane na mokro, najlepiej przez dobrych fachowców, którzy znają się na temacie (złe ułożenie izolacji może doprowadzić do bardzo kosztownych poprawek). Ogromną zaletą tej metody jest zminimalizowanie ryzyka pojawienia się jakichkolwiek mostków termicznych.
Metoda lekka sucha – jak można się łatwo domyślić, jest to metoda pracy wykonywana na sucho. Do uzyskania ocieplenia tym sposobem, wystarczy zastosować odpowiednie śruby, gwoździe i kołki. Prace mogą być wykonywane w każdych warunkach atmosferycznych i nie potrzeba większych kwalifikacji do podjęcia się ich i skutecznego sfinalizowania.
Do wyboru mamy też różne materiały izolacyjne. Najczęściej http://www.projektyzwizja.pl/projekty-domow uwzględniają te, które są najtańsze, a jednocześnie najtrwalsze. Wśród tych najchętniej wybieranych znajdziemy m.in.:
Piankę poliuretanową – podstawowym składnikiem pianki poliuretanowej jest polikarbaminian. Podczas procesu produkcji zostaje zamknięta w szczelnym, hermetycznym opakowaniu. Dopiero po wyjęciu pianki z niego, dochodzi do reakcji z CO2, w wyniku czego powstaje intensywna piana. Jest ceniona jako dobry izolator i reduktor mostków termicznych.
Styropian – to znane i często stosowane tworzywo sztuczne. Otrzymuje się je dzięki spienieniu granulek polistyrenu z poroforem. Stosuje się go zarówno do izolacji elewacji, jak i fundamentów, czy podłóg.
Wełnę mineralną – jest materiałem izolacyjnym o pochodzeniu mineralnym. Wykorzystuje się ją nie tylko do izolacji cieplnych, ale także do izolacji akustycznych. Ma dobre parametry techniczne, jest niepalna i odznacza się odpornością na negatywne działanie wysokiej temperatury. Największą popularnością cieszy się wełna szklana (piasek kwarcowy) oraz wełna skalna (dolomit, kruszywo wapienne).