JAK ciepłe promienie łagodnego słońca rozkoszują serce! Nic dziwnego, że słonecznik, zwany „kwiatem słońca”, podoba się także ludziom, gdziekolwiek mieszkają. Widzisz uśmiechniętego słonecznika w ogrodzie i mimowolnie zaczynasz się uśmiechać. I jaka radość wypełnia twoje serce, gdy podziwiasz całe morze jasnożółtych słonecznych kwiatów!

Czy wiesz, jak ten niesamowity kwiat rozprzestrzenia się na cały świat? Czy to prawda, że ​​odwraca się od słońca? Jak to jest cenne?

Na całym świecie

Ojczyzną słoneczniki jest kontynent amerykański, gdzie został rozprowadzony z Ameryki Środkowej na południe nowoczesnej Kanady. Tam został wyhodowany przez Indian. W 1510 r. Hiszpańscy zdobywcy wyeksportowali tę roślinę przez Atlantyk i szybko rozprzestrzeniła się w całej Europie Zachodniej. Początkowo „kwiat słońca” uprawiano jako roślinę ozdobną do ozdabiania ogrodów i ogrodów frontowych, ale w połowie XVIII wieku jego nasiona zaczęto uważać za wyśmienity przysmak. I nawet wtedy wywar z liści i kwiatów był stosowany jako środek przeciwgorączkowy.

W 1716 r. Anglik otrzymał patent na produkcję oleju z nasion słonecznika do tkania i skóry. Jednak w innych krajach europejskich prawie nic nie wiadomo o oleju słonecznikowym do początku XIX wieku. Słoneczny kwiat przybył do Rosji z Holandii. W 1698 r. Przywiózł go Piotr I. Chociaż roślina zyskała na znaczeniu rolniczym w Rosji dopiero w latach 30. XIX wieku, w połowie tego wieku w prowincji Woroneż wyprodukowano tysiące ton oleju słonecznikowego. Wkrótce słonecznik zaczął hodować w krajach sąsiednich – w Bułgarii, na Węgrzech, w Rumunii, na Ukrainie, a także na terytorium byłej Jugosławii.

Interesujące jest to, że pierwsi osadnicy, którzy przybyli na kontynent amerykański, nie zaczęli uprawiać „kwiatu słońca”, który Indianie zasadzili przed nimi. Pod koniec XIX wieku rosyjscy emigranci sprowadzili nasiona słonecznika do Ameryki Północnej. Obecnie szerokie pola jasnożółtych słoneczników zdobią krajobraz w wielu krajach świata.

Czy to prawda, że kosz słonecznika obraca się w ciągu dnia w wyniku ruchu słońca? Naprawdę jest. Słonecznik zawsze obraca liście i kwiatostany podążające za słońcem. Ten ruch, znany jako heliotropizm, wynika z obecności auksyn – fitohormonów, które usprawniają procesy wzrostu roślin. Z nieoświetlonej strony łodyga pod wpływem auksyn rośnie szybciej, a słonecznik sięga po światło słoneczne. Pod koniec kwitnienia kosz nie obraca się już po słońcu, ale zwykle jest skierowany na wschód.

Możesz zamówić dostawę słoneczników w Polsce korzystając z usługi dostawy floraqueen. Kwiaty zostaną dostarczone w ciągu kilku dni.