Zima zawitała na dobre, co dla amatorów jazdy na nartach i snowboardzie oznacza rychłe otwarcie sezonu. Wielu z nas co roku udaje się na górskie stoki, mimo że historie o nabytych przez naszych znajomych kontuzjach słyszymy każdego sezonu. Może to powodować stres, zwłaszcza kiedy sami nie jesteśmy osobami uprawiającymi sport na co dzień lub jeżeli przeszliśmy w przeszłości jakąś kontuzję. Nie chcemy jednak zrezygnować z zimowej rozrywki. Jak możemy się zabezpieczyć, aby wrócić bezpiecznie do domu?

Kontuzje kolan

Najczęściej występującą kontuzją wśród amatorów narciarstwa są urazy kolan. Stawy te są najbardziej obciążone w trakcie jazdy na nartach, co doprowadza do nadmiernego napięcia w ich okolicach. Przy upadku, kiedy buty nie wypną się z nart, często dochodzi do wygięcia kolana, co powoduje często uszkodzenia więzadeł krzyżowych – naciągnięcia, naderwania, lub zerwanie. Możemy też doświadczyć skręceń, złamać lub uszkodzeń łękotki. Jeżeli doświadczyłeś w przeszłości urazu kolana lub jeśli nie jesteś osobą uprawiającą regularnie sport, dobrym zabezpieczeniem dla Twoich kolan będą ortezy i stabilizatory stawu kolanowego, zwłaszcza neoprenowe, które nie krępują ruchów, a stabilizują kolana.

Kontuzje w okolicach nadgarstka i łokcia

Jeżeli jeździsz na snowboardzie to wiesz, jak często przy upadkach odruchowo ratujemy się rękoma. Przy większych prędkościach siła uderzenia w ziemię potrafi być naprawdę dotkliwa, co prowadzi do obić i złamań w obrębie łokci i nadgarstków. Łokcie są zwłaszcza narażone na zwichnięcia i skręcenia, kiedy upadamy na proste ręce, lub mamy przeprost w stawie łokciowym. Jeżeli cierpiałeś kiedyś z powodu urazu łokcia, warto zabezpieczyć się zabierając ze sobą ortezy i stabilizatory stawu łokciowego. Powinny one skutecznie zabezpieczać łokcie przed urazem, oraz nie przeszkadzają w jeździe na stoku. Przy mocnym upadku na jedną rękę czasami dochodzi także do urazów stawu ramiennego, podczas którego głowa kości ramiennej może wysunąć się z panewki. W takim przypadku warto mieć ze sobą również temblak, który umożliwi nam bezpieczny transport do szpitala.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.