Morsowanie to hobby, które wzbudza skrajne emocje. Entuzjaści morsowania podkreślają, że jest to znakomity sposób na przeżycie mocnych wrażeń i zahartowanie organizmu. Przeciwnicy z kolei dziwią się jak można wejść do lodowatej wody bez negatywnego wpływu na zdrowie. Jeśli zastanawiasz się jak rozpocząć przygodę z tym nietuzinkowym hobby to poniżej przedstawiamy kilka wskazówek.

Kąpiel razem z innymi morsami jest bezpieczniejsza

Jeśli dopiero planujesz zacząć morsowanie to raczej lepiej nie robić tego na własną rękę. Idealnie będzie, jeśli masz możliwość dołączenia do grupy osób, która ma doświadczenie w tym sporcie. Kąpiel w towarzystwie innych morsów jest bezpieczniejsza, gdyż w razie ewentualnych skurczów lub jakichkolwiek problemów obok są osoby, które będą w stanie pomóc. Do tego nie da się ukryć, że wspólna kąpiel jest po prostu raźniejsza i jest to znakomity sposób na zawarcie ciekawych przyjaźni.

O czym należy pamiętać przed wejściem do wody

Po pierwsze, żeby mieć pewność, że możemy spróbować takiego sportu należy skonsultować kąpiel w lodowatej wodzie z lekarzem. Tego rodzaju aktywność nie jest wskazana dla osób mających problemu z krążeniem i sercem.

Bezpośrednio przed samym wejściem do wody należy wykonać rozgrzewkę tak aby pobudzić układ krążenia i nieco się rozgrzać przed zanurzeniem w zimnej wodzie. W ramach rozgrzewki można kilka minut pobiegać oraz wykonać kilka ćwiczeń rozciągających.

Osoby rozpoczynające przygodę z morsowaniem powinny rozpocząć od krótkich zanurzeń (wystarczy kilkanaście sekund). Natomiast osoby z doświadczeniem są w stanie spędzić nawet kilka minut.

W co trzeba się wyposażyć przed wejściem do wody?

Przed wejściem do wody warto wyposażyć się w rękawiczki, czapki do morsowania, buty do morsowania oraz skarpety do morsowania. Szczególnie ważna jest ochrona głowy i rąk, gdyż to właśnie w tych częściach ciała występują duże straty ciepła (nawet jeśli ich nie zanurzamy w wodzie).

Ponadto, warto pamiętać o odpowiednim ubiorze, który nałożymy na siebie bezpośrednio po kąpieli. Najlepiej, gdy jest to luźny, ciepły dres, który zapewni szybkie rozgrzanie. Oczywiście mile widziana jest również ciepła herbata, która po takiej kąpieli smakuje wyjątkowo.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.