Granie w gry komputerowe, oglądanie seriali, praca, social media, to czynności, które wykonywane są na co dzień niezależnie od wieku. Na urazy, kontuzje, czy bóle coraz częściej skarżą się najmłodsi pacjenci. Dzieci częściej można spotkać przed monitorem komputera, czy grające na konsoli, niż na dworze na trzepaku. Komunikacja, zabawy, edukacja odbywają się w świecie wirtualnym. Mniej ruchu, brak wytchnienia, większość dnia spędzanego w pozycji siedzącej odbija się na naszym zdrowiu.

 

Czym są urazy kręgosłupa?

Za urazy kręgosłupa uważane są wszelkie bezpośrednie lub pośrednie działania siły zewnętrznej, tj.zgięcie, zgniecenie. Obrażenia kręgosłupa wiążą się z uszkodzeniami rdzenia kręgowego oraz zaburzeniami jego funkcji. Do najczęstszych urazów kręgosłupa zaliczane są wypadki, np skok z wysokości, skok do płytkiej wody, wypadki komunikacyjne, oraz zwyrodnienia wrodzone.

 

Jak rozpoznać uraz kręgosłupa?

Uraz kręgosłupa poza oczywistym bólem, można rozpoznać po obrażeniu kręgów, które łatwo rozpoznać po zasinieniu na zewnątrz skóry, po krwiakach oraz stłuczeniach. Zaburzona praca kręgosłupa może również objawiać się niedowładem kończyn, zaburzeniami kończyn, zaburzeniami świadomości oraz niewydolnością oddechową.

 

Leczenie i rehabilitacja w Warszawie

Leczenie kręgosłupa, oraz spektrum działań, zależy od rozległości urazu, natomiast pierwszą czynnością od której należy zacząć, jest unieruchomienie uszkodzonego odcinka kręgosłupa. Po badaniach oraz prześwietleniu lekarz stawia diagnozę i zaczyna się leczenie. Często leczenie nie jest w stanie wyeliminować całościowo bólu, lub ciało nie wraca do pełnej sprawności, wówczas na ratunek przychodzi właściwa rehabilitacja. Tak, z pewnością rehabilitacja jest słowem klucz. Rehabilitacja kręgosłupa jest procesem długotrwałym i wymaga od pacjenta współpracy, motywacji oraz sporej dawki wytrwałości, ponieważ ćwiczenia nie dają żądanych efektów od razu, z reguły efekt widoczny jest po kilkunastu zabiegach.

 

W Warszawie jest wiele miejsc, które w swojej ofercie proponuje rehabilitację, natomiast zanim się wybierze ośrodek, dobrze jest zrobić porządny rekonesans, ponieważ leczenie kręgosłupa nie odbywa się jak za pociągnięciem magicznej różdżki. Oczywistym jest, że lepiej zapobiegać niźli leczyć, natomiast po urazach najlepszym rozwiązaniem jest rehabilitacja w Warszawie.

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.