Okazuje się, że nasza reprezentacja sportowa nie tylko może być w grupie śmierci. Bywa, że polska reprezentacja grupą śmierci jest i zgarnia medale, w tym złote, w większości dyscyplin sportowych rozgrywanych na sportowym wydarzeniu. Reprezentacja Polski z 12 medalami, w tym siedmiu złotymi, zakończyła start w lekkoatletycznych mistrzostwach Europy w Berlinie. W ostatnim dniu zawodów, Polacy sięgnęli po trzy medale – złoty zdobyła Anita Włodarczyk, trzykrotna mistrzyni świata oraz wielokrotna rekordzistka świata, Europy i kraju w rzucie młotem.

Wyniki osiągnięte przez polskich sportowców to wspaniały sukces i odskocznia od wspomnień o wstydliwej porażce reprezentacji Polski na mistrzostwach świata w piłce nożnej w Moskwie. Naturalnie dla żadnego z biorących udział w mistrzostwach Europy w lekkoatletyce, sukces nie jest zupełną nowością. Podobnie jak Pani Włodarczyk, sportowcy ci odnosili już zwycięstwa ale jak to bywa w każdej dziedzinie, za każdym sukcesem stoi kilka porażek. I to mimo lat treningu. Powiedzieć jednak, że to wyłącznie trening to nie powiedzieć nic wcale. Jeśli by rozłożyć zdobycie złotego medalu na czynniki składowe, znaleźlibyśmy zapewne życie poświęcone kulturze sportu, silną, skupioną wolę,  wsparcie środowiska oraz cały sztab specjalistów odpowiedzialnych za stan zdrowia sportowca. W tym i specjaliści zajmujący się rehabilitacją sportową jako bodaj najważniejszym aspektem utrzymania sportowca w formie.

Rehabilitacja sportowa różni się zasadniczo od innych form terapii odnowy. Przede wszystkim z uwagi na obciążenia jakim poddawane jest ciało sportowca podczas treningów oraz ich intensywność. W przypadku wystąpienia jakichkolwiek urazów spowodowanych uprawianiem sportu jak zmiany zwyrodnieniowe, naderwane mięśnie lub uszkodzone stawy, ciało nie ma czasu na regenerację w zwykłym tempie. Rehabilitacja sportowa pozwala na przyśpieszony powrót do zdrowia poprzez zastosowanie działań fizyko i fizjoterapeutycznych pozwalających na utrzymanie organizmu zawodnika w pełnej sprawności. Powoduje to szybką regenerację i odnowę a w razie urazów czy kontuzji szybki powrót sportowca do formy.

Rehabilitacja sportowa działa odnawiająco i regeneracyjnie na ciało sportowca, poddawane nieraz ekstremalnym obciążeniom kondycyjnym lub siłowym. Jeżeli natomiast sportowiec ulegnie kontuzji, rehabilitacja taka przyspieszy leczenie i zniweluje długotrwałe lub nieodwracalne skutki urazów. Jest więc rehabilitacja sportowa dla biegacza lub pięcioboisty tym czym kanał naprawczy dla bolida formuły 1. To bezpieczny przystanek w drodze do podium

 

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.