Koniec sierpnia to niestety czas kiedy dużymi krokami zbliża się jesień, a co za tym idzie – sezon grzewczy, nasilający zjawisko smogu. Problem widoczny jest szczególnie w dużych aglomeracjach miejskich, a wprowadzana polityka mająca poprawić stan powietrza, nie zacznie przynosić efektów od razu – trzeba na to poczekać wiele lat.

Pytanie więc – jak uchronić się przed smogiem i jego szkodliwym wpływem na zdrowie już teraz? Zainwestuj w maskę antysmogową.

Od razu należy podkreślić, że zwykłe maseczki chirurgiczne czy BHP, nie ochronią nas w żaden sposób przed zanieczyszczeniami. Należy wybrać produkt sprawdzonej firmy,  wykonany z odpowiedniego materiału, posiadający specjalne  filtry. Ważne jest też aby maska idealnie przylegała do twarzy i była szczelna. Przed zakupem warto upewnić się czy maseczka antysmogowa danej marki posiada wymagane certyfikaty.

Maski antysmogowe szczególnie przydadzą się osobom z obniżoną odpornością, a również tym, którzy lubią aktywnie spędzać czas na „świeżym” powietrzu. Jeśli praktykujemy poranny jogging, chodzimy pieszo lub jeździmy rowerem do pracy, warto zaopatrzyć się w dobrej jakości maskę. Świetnym przykładem jest drużyna piłkarska Cracovii, którą klub wyposażył w maski, aby zapewnić bezpieczeństwo podczas treningu.

Maseczki antysmogowe przeznaczone do uprawiania sportu mogą różnić się detalami od tych do użytku codziennego. Przede wszystkim posiadają regulację przepływu powietrza, a ich filtry ułatwiają oddychanie. Bez względu na wybrany model, nie trzeba martwić się też o wilgoć, ponieważ jej nadmiar usuwany jest przez specjalne zawory.

Jeśli zdecydujemy się na zakup maski antysmogowej w sklepie internetowym, ważne jest abyśmy dokładnie zmierzyli obwód głowy i twarzy, tak aby wybrać właściwy rozmiar.

Najlepsze maski posiadają filtr hepa + węglowy. Powinien być on wymienny, a system odprowadzania wilgoci, dobrze aby dawał możliwość regulacji. Poza kwestiami funkcjonalnymi, dobre firmy oferują maski w różnych wariantach jeśli chodzi o design. Znajdą tam coś dla siebie panie i panowie oraz dzieci.

Warto pamiętać, że z powodu smogu w Polsce rocznie umiera 45 tys. osób, dlatego skuteczna ochrona przed  zanieczyszczeniami to podstawa.