Oto kilka rzeczy, które początkujący powinni wiedzieć o podnoszeniu ciężarów.

Najpierw po uniesieniu ciężarów położysz nacisk na stawy i kości. To wzmacnia twoje kości. Mocne kości chronią nasze ciała przed złamaniem i osteoporozą.

Innym ważnym punktem dotyczącym podnoszenia ciężarów jest to, że wraz ze wzrostem mięśni Twoje ciało staje się bardziej kształtne i jędrne – bardziej atrakcyjne.

Podnoszenie ciężarów pomaga również energiczniej wykonywać ćwiczenia aerobowe, co z kolei zwiększy wydolność układu sercowo-naczyniowego i pomoże Twojemu sercu. Powodem, dla którego jesteś w stanie wykonywać ćwiczenia na wyższym poziomie, jest podnoszenie ciężarów, które zwiększyło Twoją siłę mięśniową, a tym samym twoją zdolność do tolerowania bardziej intensywnych ćwiczeń.

Podnoszenie ciężarów daje również przyjemne efekty po twoim metabolizmie. Dodając mięśnie do ciała poprzez podnoszenie ciężarów, prawdopodobnie zwiększysz swój metabolizm. Jeśli zwiększysz swój metabolizm, zwiększysz ilość enzymów spalających tłuszcz w twoim ciele. Oznacza to, że spalisz więcej tkanki tłuszczowej nawet w spoczynku! Co za wspaniały bonus!

Kiedy podnosisz ciężary, powinieneś znaleźć odpowiednią wagę, która pozwoli ci wykonać 8-12 powtórzeń tego samego ruchu o tej samej wadze. Jeśli jesteś w stanie powtórzyć to więcej niż 12 razy, waga jest zbyt lekka dla ciebie. Jeśli nie możesz wykonać co najmniej 8 powtórzeń, waga jest zbyt duża.

Ta praktyka powtarzania 8-12 nazywana jest zbiorem. Początkujący podnośnik powinien wykonywać tylko jeden lub dwa zestawy każdego ruchu podnoszenia ciężarów w tym samym czasie.

Początkujący często zapominają oddychać, gdy podnoszą ciężary, co jest niebezpieczne, ponieważ może podnieść ciśnienie krwi. Powinieneś skoncentrować się na wdechu na fazie mimośrodowej lub opuszczania podnośnika i wydechu na koncentrycznej lub podnoszonej fazie podnośnika.

Podczas podnoszenia ciężaru najpierw powinieneś zawsze pracować z największymi mięśniami. Mniejsze mięśnie szybciej się męczą. Jeśli zbyt szybko się zmęczą, nie mogą pomóc ci w pracy z dużymi mięśniami. Pierwszymi rzeczami, które zamierzasz wykonać, są klatka piersiowa, plecy, ramiona i uda. Następnie wykonujecie ćwiczenia podnoszenia ciężarów na ramiona, brzucha i łydki. Jeśli dopiero zaczynasz podnoszenie ciężarów, sugerowałbym wybór 6-8 ćwiczeń obejmujących wszystkie główne części ciała powyżej. Wykonuj te ćwiczenia 2-3 razy w tygodniu, upewniając się, że odczekasz przynajmniej 48 godzin między sesjami treningowymi, aby Twoje ciało miało czas na regenerację.