Czy zakłady bukmacherskie są popularne?

Obstawianie meczów czy innych zakładów sportowych to popularna rozrywka. Zwłaszcza mężczyźni lubią w ten sposób dodać pikanterii oglądanym meczom. Wszystkim znane są najbardziej popularne firmy bukmacherskie w Polsce. Zwłaszcza, gdy po nowelizacji ustawy hazardowej zostało ich zaledwie kilka.

 

Jakie jednak były początki zakładów bukmacherskich?

Gdzie to się wszystko zaczęło i co sprawiło, że dziś w tak łatwy sposób możemy obstawić mecz piłki nożnej czy tenisa? Jaka jest historia zakładów bukmacherskich w Polsce i na świecie? Wszystko zaczęło się jeszcze w XIX wieku w Wielkiej Brytanii. Tam postawiono pierwszy zakład sportowy. I nie dotyczył najpopularniejszego dziś obstawiania meczów piłki nożnej, lecz wyścigów konnych. Recz jasna, pierwsze obstawianie wyścigów nie było zinstytucjonalizowane, sformalizowane. Cała dziedzina bukmacherskich działań zrodziła się z czasem i była wynikiem wielu doświadczeń oraz wkładu wielu zaangażowanych w te działania osób. Na początki zakłady bukmacherskie przybierały jedynie postać rozrywkową i nie służyły jako tylko czynność zarobkowa. Kiedy jednak stały się bardziej popularne, a na obstawianiu meczów można było porządnie zarobić, część graczy uczyniła z tego rodzaj pracy zarobkowej i w ten sposób próbowała się utrzymywać. Rozwój zakładów bukmacherskich na świecie sprawił, że dotarły one także do Polski. W drugiej połowie lat dziewięćdziesiątych XX wieku w Polsce funkcjonowały naziemne zakłady bukmacherskie, w których można było legalnie obstawić mecze piłki nożnej i nie tylko, choć te pierwsze zawsze cieszyły się największym zainteresowaniem i wzbudzały największe emocje.

 

Era bukmacherki w internecie

Przeniesienie biznesu bukmacherskiego do internetu sprawiło, że polski rynek opanowały zagraniczne firmy bukmacherskie. Całą działalność oraz kwestie podatkowe zostały uregulowane dopiero podczas ostatniej nowelizacji ustawy hazardowej. Od 2009 roku w Polsce stawianie zakładów sportowych jest możliwe tylko u bukmachera posiadającego specjalną licencję i pozwolenie wydane przez Ministra Finansów.