Okulary przeciwsłoneczne mają za zadanie przede wszystkim chronić nasze oczy przed szkodliwym promieniowaniem UV i odpowiednio polaryzować światło słoneczne, a drugorzędną sprawę stanowi ich funkcja ozdobna.

Obecnie na rynku istnieje bardzo szeroki wybór odpowiednich dla każdego soczewek i oprawek, zarówno w męskim, damskim, dziecięcym wydaniu, a także typu „unisex” – dla obu płci. Przykładowe wzory z łatwością znaleźć w internecie np. na https://www.marsandia.pl/przeciwsloneczne-damskie-uv400

Prawidłowo dobrane okulary będą skutecznie osłaniać nasze oczy, niwelując destrukcyjny wpływ promieniowania słonecznego, a przy tym spełnią się jako dopełnienie wizerunku i indywidualnego stylu.

Wyróżniamy trzy zakresy promieniowania ultrafioletowego mierzone w nanometrach: UVA – 400 – 315, UVB – 315 – 380, UVC – 280 – 200. Jedynie filtr UV 400 może skutecznie blokować najbardziej szkodliwe działanie słońca. Dlatego najistotniejszą kwestią przy wyborze okularów przeciwsłonecznych jest zadbanie o to, by produkt faktycznie wyposażony był w w/w funkcję. Kolejnym ważnym aspektem jest kolor szkieł oraz stopień przepuszczalności światła. Do najbardziej popularnych kolorów soczewek należą: brązowy – dla wrażliwych oczu, uwydatnia głębię ostrości i kontrast, łagodząc jednocześnie obraz, który odbiera oko; szary – uniwersalny, wiernie odzwierciedla rzeczywistość. Oprócz tych dwóch podstawowych barw, dostępne są również szkła: czerwone – najlepsze dla wędkarzy, którzy obcują z naturą przy porannych lub wieczornych promieniach słońca; fioletowe – uwidaczniają kolory znajdujące się w oddali, wykorzystywane są przez myśliwych, uwydatniając inne barwy na zielonym tle; zielony i niebieski – poprawiają jakość widzenia w porze wieczornej i przy gorszych warunkach pogodowych; żółty, pomarańczowy – usprawniają widzenie po zmroku. Stopień przepuszczalności światła określa się poprzez oznaczenie kategorii filtra w skali od 1 do 4. To warunki pogodowe, a więc stopień nasłonecznienia dyktują wybór danej kategorii. W miejscach o raczej stałym naświetleniu stosuje się kategorię 2 i 3, a w górskich klimatach oraz przy sportach wodnych oraz narciarstwie, zdecydowanie kategorię 4. Podczas jazdy samochodem – kategorię 2,3, a na spacer przy słabym oświetleniu – 1,2.

Wybór dobrej jakości okularów słonecznych ma istotny i daleko idący w skutkach wpływ na kondycję naszych oczu oraz wzrok. W zależności od tego, w jakich warunkach mamy zamiar przebywać, podczas jakich czynności używać okularów, powinniśmy podjąć właściwą decyzję. Okulary z podstawowym filtrem UV i stałą przepuszczalnością światłą, nosi się zwykle w warunkach o w miarę jednakowym nasłonecznieniu. Natomiast okulary polaryzacyjne, odpowiedniej kategorii, doskonale redukują ostre światło. Dlatego rewelacyjnie sprawdzają się pośród kierowców oraz sportowców. Okulary z fotochromem będą idealnym rozwiązaniem dla osób z wadą wzroku. Ich szkła, odpowiednio przyciemniają się lub rozjaśniają, w zależności od stopnia nasłonecznienia, a przy tym korygują wadę. Warto zainwestować odpowiednio dużo czasu, korzystając z porad fachowców i stosownie do jakości produktu więcej pieniędzy, aby zakup okularów przeciwsłonecznych był trafny. Nasze oczy służą nam na przestrzeni całego życia i raz zniszczone nie mają szans na regenerację.