Sport to zdrowie, ale trzeba go uprawiać z głową, by nie narobić sobie krzywdy. Osoby, które biegają rekreacyjnie jak i te, które traktują ten sport bardziej poważnie, narażone są na liczne kontuzje. W sporcie najważniejsza jest technika, ale aby dodatkowo wesprzeć swój organizm warto zacząć suplementować potrzebne składniki i pamiętać o dostosowanej odzieży. 

Ochrona stawów a suplementacja, co wybrać?

Kolagen — jest to białko odpowiedzialne za m.in. przebieg procesów metabolicznych oraz pomaga regulować i kontrolować ciśnienie krwi, a co najważniejsze pod kątem powyższego pytania, sprzyja prawidłowemu funkcjonowaniu stawów. Według badań, jego poziom w organizmie samoczynnie spada od około 25 roku życia osoby, dlatego biegacze, którzy przekroczyli ten wiek, powinni szczególnie zadbać o jego prawidłową ilość. Naturalnie kolagen występuje w produktach odzwierzęcych, w mięsach m.in. wołowinie i wieprzowinie, rybach, zawiera się także w skórach, ścięgnach, kościach. Zatem w celu „naturalnej” suplementacji idealnym wyjściem będą specjalne diety na stawy. Jeśli jednak ktoś nie jest przekonany co do ciągłego spożywania pokarmu zawierającego omawiane białko, z pomocą przychodzi współczesna medycyna i kolagen w formie tabletek i maści. Z reguły jest to jeden z kluczowych suplementów, dla osób, którym ochrona stawów nie jest obojętna.

Glukozamina — jest to organiczny związek chemiczny, który buduje chrząstkę stawową. Można znaleźć informacje jakoby glukozamina było dużo mniej efektywna od kolagenu, jeśli chodzi o stawy, jednak wchodzi ona w jego skład, więc suplementacja glukozaminy może pobudzić wytwarzanie kolagenu w organizmie. Jeśli już o suplementacji mowa, owoce morza dostarczą glukozaminę, jednak mimo wszystko jest jej tam śladowe ilości. Zaleca się dzienne przyjmowanie ok. 1500 mg, w czym mogą pomóc maści i tabletki.

Czy specjalna odzież sportowa jest konieczna?

Wydawać by się mogło, że bieganie nie wymaga wkładu finansowego, wiele osób myśli, że ubierze pierwszy lepszy dres z szafy i wszystko będzie w porządku. Jeśli bieganie traktowane jest jako rozrywka od czasu do czasu to faktycznie, to co mamy na sobie nie jest aż tak ważne, jednak w przypadku regularności warto przemyśleć, czy jesteśmy wyposażeni w odpowiednie ubrania.

Przede wszystkim obuwie, oczywiście, musi być wygodne, ale jeśli naszą trasą jest głównie twarde podłoże, buty powinny mieć odpowiednią amortyzację i wsparcie dla stopy.
Wszyscy, a przynajmniej większość, zdaje sobie sprawę, że odzież sportowa powinna oddychać, w okresie zimowym, gdy nie chcemy rezygnować z aktywności, ważne są także warstwy, w przeciwnym wypadku łatwo o wychłodzenie organizmu i gorączkę następnego ranka.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.