Wraz z podjęciem decyzji o rozpoczęciu przygody z siłownią, czy inną formą treningu, powinniśmy pomyśleć również o naszym zdrowiu i bezpieczeństwie. Nieprzestrzeganie zasad związanych z użytkowaniem sprzętów sportowych i nieodpowiedni ubiór, stwarzają zagrożenie dla nas i naszego zdrowia. Warto również pomyśleć o wspomaganiu organizmu suplementami i witaminami, dzięki  którym trening będzie  przynosił lepsze efekty, a my będziemy się szybciej regenerować. Co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu suplementacji? 

Na rynku znajdziemy wiele preparatów z rożnym składem i przeznaczeniem. Między innymi odżywki białkowe, suplementy witaminowe i mineralne, kreatyna oraz gainery.

Czym są odżywki białkowe i kto powinien je stosować?

Odżywkę białkową  mogą stosować zarówno osoby dążące do rozbudowania masy mięśniowej, jak i te starające się schudnąć. Białko jest bowiem podstawowym budulcem mięśni.  Korzystanie z odżywki białkowej podczas odchudzania, skutecznie przyspiesza ten proces, poprzez poprawę metabolizmu i zmniejszenia uczucia głodu. Suplementy tego typu poprawiają metabolizm oraz niwelują uczucie głodu. Z czego się składają? Najczęściej zawierają  przynajmniej 70% białka, a czasem nawet ponad 90%. Najbardziej popularne to te na białkach wyodrębnionych z serwatki. Dodatkowo mogą zawierać jeszcze witaminy.

Witaminy i minerały odgrywają zasadniczą rolę w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów. Osoby ćwiczące powinny szczególną uwagę zwrócić na te z grupy B, ponieważ im większy mamy wydatek energetyczny tym większe jest zapotrzebowanie na tą witaminę. Bardzo ważna jest ochrona stawów, którą wspomoże witamina C, zwiększająca produkcje kolagenu w organizmie.

Co warto wiedzieć o kreatynie?

Kreatyna to jeden z najbardziej znanych w Polsce oraz na całym świecie, związków, dedykowanych osobom uprawiającym sporty sylwetkowe oraz siłowe. Związek zwany kreatyną, występuje jako kwas betametyloguanidynooctowy. Jest on zbudowany z elementów białek mięśniowych, w skald których wchodzą trzy aminokwasytakie jak argininy, glicyny, metioniny.

Jej antykataboliczne i anaboliczne działanie to szybszy wzrost mięśni, masy oraz siły. Również zyskuje na przyjmowaniu keratyny wytrzymałość, czy  szybkość. Podkreślić należy, że najważniejsze jest regularne i dłuższe przyjmowanie tej substancji. Keratyna odbudowuje również ATP, co jest bardzo ważne przy wysiłku o charakterze siłowym.

Czym są Gainery?

Odżywka ta, to odżywka węglowodanowo – białkowa, która charakteryzuje się zawartością  zarówno białka jak i węglowodanów. Jest odżywką wysokokaloryczną, która  często zostaje wzbogacona o  BCAA, kreatynę, glutaminę, a nawet zdrowe tłuszcze. Mogą ją stosować osoby, mające problem z przybraniem ma wadze, ponieważ jej umiejętne zastosowanie pomoże nam w zdobyciu paru kilogramów. Osoby ćwiczące na siłowni stosują ja aby zdobyć szybciej masę mięśniową.  Gainer  wspomaga działanie keratyny, poprzez zwiększone wchłanianie tego środka dzięki zawartości węglowodanów.