Wraz z podjęciem decyzji o rozpoczęciu przygody z siłownią, czy inną formą treningu, powinniśmy pomyśleć również o naszym zdrowiu i bezpieczeństwie. Nieprzestrzeganie zasad związanych z użytkowaniem sprzętów sportowych i nieodpowiedni ubiór, stwarzają zagrożenie dla nas i naszego zdrowia. Warto również pomyśleć o wspomaganiu organizmu suplementami i witaminami, dzięki  którym trening będzie  przynosił lepsze efekty, a my będziemy się szybciej regenerować. Co warto wziąć pod uwagę przy planowaniu suplementacji? 

Na rynku znajdziemy wiele preparatów z rożnym składem i przeznaczeniem. Między innymi odżywki białkowe, suplementy witaminowe i mineralne, kreatyna oraz gainery.

Czym są odżywki białkowe i kto powinien je stosować?

Odżywkę białkową  mogą stosować zarówno osoby dążące do rozbudowania masy mięśniowej, jak i te starające się schudnąć. Białko jest bowiem podstawowym budulcem mięśni.  Korzystanie z odżywki białkowej podczas odchudzania, skutecznie przyspiesza ten proces, poprzez poprawę metabolizmu i zmniejszenia uczucia głodu. Suplementy tego typu poprawiają metabolizm oraz niwelują uczucie głodu. Z czego się składają? Najczęściej zawierają  przynajmniej 70% białka, a czasem nawet ponad 90%. Najbardziej popularne to te na białkach wyodrębnionych z serwatki. Dodatkowo mogą zawierać jeszcze witaminy.

Witaminy i minerały odgrywają zasadniczą rolę w metabolizmie białek, węglowodanów i tłuszczów. Osoby ćwiczące powinny szczególną uwagę zwrócić na te z grupy B, ponieważ im większy mamy wydatek energetyczny tym większe jest zapotrzebowanie na tą witaminę. Bardzo ważna jest ochrona stawów, którą wspomoże witamina C, zwiększająca produkcje kolagenu w organizmie.

Co warto wiedzieć o kreatynie?

Kreatyna to jeden z najbardziej znanych w Polsce oraz na całym świecie, związków, dedykowanych osobom uprawiającym sporty sylwetkowe oraz siłowe. Związek zwany kreatyną, występuje jako kwas betametyloguanidynooctowy. Jest on zbudowany z elementów białek mięśniowych, w skald których wchodzą trzy aminokwasytakie jak argininy, glicyny, metioniny.

Jej antykataboliczne i anaboliczne działanie to szybszy wzrost mięśni, masy oraz siły. Również zyskuje na przyjmowaniu keratyny wytrzymałość, czy  szybkość. Podkreślić należy, że najważniejsze jest regularne i dłuższe przyjmowanie tej substancji. Keratyna odbudowuje również ATP, co jest bardzo ważne przy wysiłku o charakterze siłowym.

Czym są Gainery?

Odżywka ta, to odżywka węglowodanowo – białkowa, która charakteryzuje się zawartością  zarówno białka jak i węglowodanów. Jest odżywką wysokokaloryczną, która  często zostaje wzbogacona o  BCAA, kreatynę, glutaminę, a nawet zdrowe tłuszcze. Mogą ją stosować osoby, mające problem z przybraniem ma wadze, ponieważ jej umiejętne zastosowanie pomoże nam w zdobyciu paru kilogramów. Osoby ćwiczące na siłowni stosują ja aby zdobyć szybciej masę mięśniową.  Gainer  wspomaga działanie keratyny, poprzez zwiększone wchłanianie tego środka dzięki zawartości węglowodanów.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.