Siatka wędkarska stała się codziennością wśród wędkarzy i to zarówno tych profesjonalnych, zawodowych jak i amatorów. Odpowiedni jej dobór to gwarancja wygody połowu dla wędkarza a przede wszystkim bezpieczeństwo przechowywania złowionej ryby. W artykule chcielibyśmy zastanowić się nad głównymi czynnikami, które powinny być uwzględnione podczas zakupu siatki na ryby.

Rozmiar siatki wędkarskiej ma znaczenie

W przeważającej mierze siatki wędkarskie zbudowane są z różnej ilości pierścieni – od kilku nawet do kilkunastu. Długość dobierana jest w zależności od miejsca i rodzaju łowiska. Kiedy łowimy z pomostu i poziom wody jest wysoki, wystarczą krótsze siatki, które po zanurzeniu dają wystarczającą przestrzeń dla swobodnego pływania złowionej rybie. Jeżeli jednak łowimy z brzegu, gdzie zazwyczaj poziom wody jest niższy, siatka powinna być dłuższa tak aby sięgała od płycizny do głębszych rejonów, wszystko w trosce o bezpieczeństwo i humanitarne przechowywanie ryb.

Oprócz długości istotna jest także średnica. W szczególności kiedy w grę wchodzi rywalizacja na zawodach wędkarskich. Szeroki otwór siatki pozwala na szybkie i sprawne umieszczenie złowionej ryby i powrót do zawodów, podczas których czas odgrywa istotną rolę.

Zwróć uwagę na materiał siatki

Materiał z jakiego wykonana jest siatka wędkarska to drugi z najistotniejszych czynników, które należy brać pod uwagę podczas zakupu. Po pierwsze istotna jest tutaj wodoodporność oraz brak wchłaniania zapachów przez siatkę. W przypadku budżetowych modeli siatki bardzo długo schną a na dodatek chłoną zapach ryb i zbiornika czego efektów nie trzeba opisywać. Korzystanie z takiej siatki szybko kończy się w koszu na śmieci. Drugi czynnik decydujący o jakości to wielkość oczek, które tworzą strukturę materiału. Jak można się domyślić, im drobniejsza siatka, im mniejsze oczka, tym siatka bezpieczniejsza dla przechowywanych ryb. W siatkach z dużymi oczkami ryby często zaplątują się i kaleczą.

O jakich kosztach mówimy?

Jak w każdej dziedzinie życia, też i w sporcie, każdy znajdzie produkty tańsze i droższe. Dla osoby, który zupełnie hobbystycznie traktuje ten sport, wystarczy prosta, budżetowa siatka wędkarska, która może kosztować nawet 20-30zł. Myśląc poważniej i ceniąc sobie jakość, komfort i trwałość tego typu produktów, należy liczyć się z ceną od 100zł a tymczasem siatki dla zawodowych wędkarzy to koszty przekraczające kwotę 200zł.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.