Masaż sportowy kojarzy się nam ze specjalistycznymi zabiegami, dedykowanymi tym, którzy sport uprawiają zawodowo lub ekstremalnie. Nic bardziej mylnego, bowiem masaż sportowy przynosi korzyści każdemu, kto jest związany z aktywnością fizyczną i chce podtrzymywać dobrą kondycję.

 

Jakie są rodzaje masażu sportowego i kto z pewnością powinien z niego korzystać?

Różne oblicza masażu dla sportowców:

Masaż sportowy dzielimy względem celu, jaki chcemy dzięki niemu osiągnąć. Opracowano bowiem różne formy masażu dla sportowców. Jedne mają za zadanie podtrzymać kondycję pomiędzy treningami, inne pozostawić mięśnie rozgrzane w krótkich przerwach między wystąpieniami w zawodach, jeszcze inne pozbawić kontuzji lub jej zapobiegać.

Do najczęściej stosowanych form masażu sportowego należą:

Masaż podtrzymujący – dzięki niemu utrzymasz kondycję w przerwach pomiędzy zawodami, gdy nie chcesz przeciążyć organizmu w czasie zbyt częstych treningów. Masaż wykonywany jest na całym ciele i robi się go zwykle co drugi dzień.

Masaż przedstartowy – jest formą uzupełnienia rozgrzewki przed zawodami lub planowanym wysiłkiem fizycznym. Koncentruje się głównie na tych partiach mięśni, które planujemy obciążyć.

Masaż międzywysiłkowy – to masaż podobny do masażu kondycyjnego, choć różni się przede wszystkim tym, że wykonywany jest w krótkich przerwach pomiędzy wysiłkami, zwykle po kąpieli i krótkim odpoczynku.

Masaż izometryczny – służy zwiększaniu masy mięśniowej w poszczególnych partiach. Wpiera ćwiczenia ukierunkowane na przyrost mięśni.

Nie jest tak, że masaż sportowy stosuje się jedną, niezmienną techniką. Zależy on od dziedziny uprawianego sportu, intensywności wysiłku, ogólnej kondycji i ewentualnych kontuzji. Techniki masażu różnią się od siebie sposobem wykonania. Jedne polegać będą na rozcieraniu, inne na ugniataniu. Jedne obejmą partie mięśni, inne zaś stawów.

 

Kto może skorzystać z masażu sportowego?

Masaż dla sportowców nie jest dedykowany wyłącznie sportowcom. Jest formą dbania o ciało dedykowaną każdemu, kto uprawia aktywność fizyczną – tak zawodowo, jak amatorsko. Tym samym, jeśli ćwiczysz regularnie, warto rozważyć korzystanie z masażu dla sportowców przynajmniej raz na jakiś czas. Aby poznać potrzeby Twojego ciała i ustalić częstotliwość oraz rodzaj masażu, z którego warto skorzystać, skonsultuj się ze specjalistą. Pomoże Ci on dobra odpowiedni dla Ciebie program.

Pamiętaj, że wykonanie masażu musi być profesjonalne. Choć brzmi przyjemnie, masaż jest pośrednią ingerencją w ciało, tym samym w organizm. Źle wykonany masaż może bardziej zaszkodzić, niż pomóc. Dlatego korzystaj wyłącznie z profesjonalnych usług masażystów w profesjonalnych klinikach.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.