Od pewnego czasu da się zaobserwować wzrost popularności longboardów w Polsce. To dobry znak, bo chyba zmienia się nasze podejście do życia. Szukamy wrażeń, jesteśmy otwarci na nowe doznania, a takie związane z poczuciem wolności i symbiozy z naturą daje jazda na longboardzie. 

Longboard to nie tylko sprzęt przeznaczony dla osób kochających adrenalinę, Deska może służyć jako bardzo szybki, a przede wszystkim zdrowy środek transportu. Pisząc zdrowy, mam na myśli fakt, że jazda na longboardzie angażuje wszystkie partie mięśniowe, wyrabia poczucie równowagi oraz bardzo pozytywnie wpływa na układ krążenia. Co więcej, jazda nie jest szkodliwa dla otoczenia, a sam longboard to ekologiczny środek transportu, bo nie powoduje żadnej emisji spalin.
Z racji tego, że longboardy są popularne w naszym kraju od niedawna, niewielu jest specjalistów, którzy pomogą dobrze skompletować swoją pierwszą dechę. W tym artykule zostaną opisane wszystkie kluczowe kwestie, dotyczące wyboru odpowiedniego sprzętu. Zanim kupisz swój pierwszy longboard, warto zadać sobie pytanie, do czego będziesz go używał. Istnieje wiele stylów jazdy np.: cruising, dancing, downhill oraz freeride, a do każdego z nich przeznaczane są innego rodzaju blaty.

Jaki kształt longboardu wybrać?

Gdy zastanawiałem się nad zakupem pierwszego longboardu największy problem miałem z wyborem kształtu blatu. Jak pewnie zauważyliście kształty longboardów są przeróżne od klasycznego decku przypominającego hot doga, do modeli przypominających rakietę, butelkę po piwie, a nawet gitarę.
Ja bardzo polecam blaty typu twin tip, są idealne do miejskiej jazdy. Blat ten charakteryzuje się tym, że z dwóch stron wygląda tak samo, dzięki czemu można poruszać się w obu kierunkach, nie przejmując się, gdzie jest tył a gdzie przód longboardu. Ten rodzaj blatu bardzo często ma podgięte kicktaile (przód i tył deski) co ułatwia takie czynności jak podbicie deski. Symetryczność tego rodzaju longboardu przydaje się również w trickach i ewolucjach jak np. obrót o 180 stopni.

Longboard do downhillu.

Czym tak w ogóle jest downhill ? Downhill to najbardziej ekscytująca i ekstremalna jazda na longboardzie. Ten styl jazdy polega na osiąganiu jak najszybszych prędkości zjeżdżając ze stromych wzgórz. Prędkości, jakie osiągają profesjonaliści, przekraczają 90 km/h. Jeżeli interesuje cię ten styl jazdy, przy zakupie longboardu nie zapomnij o profesjonalnym sprzęcie ochronnym. Kask oraz skórzany kombinezon to podstawa. Wracając do longboardów — charakterystyczną cechą blatów przeznaczonych do downhillu, jest ich sztywność oraz długość 100 cm. Decki te są grubsze od innych longboardów. Niektórzy producenci wzmacniają deski, dodając włókno węglowe lub szklane, by nadać blatu twardość, wszystko po to by rider przy duży prędkościach czuł się pewnie. Trucki, czyli to do czego zamontowane są koła, w tego rodzaju deskach są montowane na końcach longboardu, przez co jest on stabilniejszy. Bushingi, czyli gumki w truckach longboardowych są dużo twardsze, co ogranicza jego skrętność, natomiast przy szybkich prędkościach jest to bardzo bezpieczne. Takie trucki nie nadają się do jazdy po mieście.

Jaki longboard do dancingu?

Kolejnym stylem jazdy jest dancing, czyli tzw. taniec na desce. Wymaga to ogromnego poczucia równowagi oraz kreatywności ridera. Blat przeznaczony do dancingu z dwóch stron jest taki sam, czyli podobnie jak w longboardzie typu twin tip. Różnią się one jednak długością, klasyczna deska do dancingu jest bardzo długa, przekracza 115 cm, a jej końcówki są zaokrąglone. Podgięte kick taile umożliwiają wykonywanie równego rodzaju ewolucji. Kolejną cechą longboardów przeznaczonych do dancingu to ich szerokość. Blat dla osób uwielbiających taniec to swojego rodzaju scena, po której tancerz przemieszcza się na całej długości. Ze względu na to trucki do tego rodzaju blatów longboardowych montowane są tylko i wyłącznie od spodu.

Wygięcie blatów longboardowych.

Istnieje również podział blatów ze względu na jego wygięcie. Pierwszy z nich to Camber. Nazywane tak są blaty wygięte wzdłuż jego osi, kształt ten przypomina most (blat na środku jest wyższy niż przy truckach). Ta cecha blatu longboardu stosowana jest w deskach z dużym flexem (giętkie longboardy), dzięki czemu deska, pod wpływem ciężaru pozostaje prosta. Cecha ta ma ogromne znaczenie zwłaszcza dla osób cięższych. Przeciwieństwem kształtu Camber jest Rocker, czyli deska wklęsła. Niegdyś ten rodzaj blatów stosowany był tylko do desek skimboardowych, ale w tym momencie coraz częściej pojawiają się on w longboardach. Można zaobserwować ten rodzaj blatów w deskach przeznaczonych do downhillu i freeride’u. Kształt longboardu przypominających kołyskę daje poczucie większej stabilności. Ostatnim kształtem longboardu opisanym w tym artykule jest Concave. Jest to wygięcie deski w poprzek jej osi, występuje w prawie wszystkich modelach. Concave wraz z gripem (papierem ściernym zamontowany na górze deski) odpowiedzialny jest za to, jak stopa trzyma się longboardu. Bardzo mocny concave (w kształcie litery W) spotykany jest w deskach dowhillowych, gdzie kontrola nad deckiem jest ogromnie ważna. Jaki widać samych rodzajów longboardów jest całkiem sporo, nie mówiąc już o stylach jazdy. Przed zakupem warto poszerzyć swoją wiedzę o tym sporcie, a najlepiej poznać swoje preferencje, żeby nie kupić deski, która was nie zadowoli. Przestrzegam przed zakupem longboardów w supermarketach. Takie deski zazwyczaj posiadają słabej jakości osprzęt, przez co longboard dość szybko może stać się nieużyteczny.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.