Dla kulturysty, najbardziej atrakcyjnym z obecnych upraw leków dietetycznych są pochodne amfetaminy. Można je z powodzeniem stosować przez krótki czas do spalania znacznych ilości tłuszczu w organizmie, szczególnie uporczywego tłuszczu, który jest bardzo odporny na dietę i nie wydaje się, aby zniknął nawet pod koniec cyklu cięcia. Pobudzające właściwości tych leków mogą radykalnie zwiększyć efekt spalania tłuszczu w diecie ketogenicznej.

Oto stymulujące leki dietetyczne wymienione od najsłabiej do najsilniejszego. Różnice w farmakologii są niewielkie, ale efekty, jakie wywołują u danej osoby, mogą się znacznie różnić.

Tenuate: (chlorowodorek dietylopropionu USP) – najłagodniejszy.

Phentermines: (marki: Adipex, Fastin, Ionamine)

Bontril: (winian phendimetrazyny)

Didrex: marka dla Benzphetamine – najsilniejsza.

Wszystkie leki dietetyczne na bazie amfetaminy mają zarówno dobre, jak i złe skutki uboczne amfetaminy – ale w mniejszym stopniu. To, co lubią te leki, to fakt, że kiedy są na nich, czujesz się bardzo dobrze stymulowany. Czujesz euforię, masz bezgraniczną energię i jesteś bez zmęczenia. Ale wadą jest to, że jeśli nie są trzymane w szachu, mogą tworzyć przyzwyczajenia, a kiedy przestajesz ich używać – tak jak musisz od czasu do czasu – załamujesz się i czujesz, że jesteś bardzo zmęczony.

Tenuate, najłagodniejszy ze stymulantów, jest zasadniczo o jeden poziom wyższy niż kofeina pod względem stymulacji. Najlepszą rzeczą w Tenuate jest to, że zakładki o niższej dawce mogą być używane w godzinach pracy, aby ograniczyć apetyt. Większość sportowców ma określone godziny w ciągu dnia, gdy są szczególnie podatni na łamanie diety. W tych chwilach łaknienia Tenuate może być pomocny. Główną wadą jest to, że Tenuate traci swój efekt symulacyjny około trzeciego tygodnia.

Pod względem skuteczności i właściwości symulacyjnych, kolejnym krokiem w górę od Tenuate są Phentermines. Phentermines mają dwa smaki: chlorowodorek fenterminy i żywicę Fentermina. Fentermina chlorowodorku przechodzi przez marki Adipex, Fastin i po prostu Fentermina. Fentermina jest żywicą o nazwie Ionamine. Adipex i Fastin to tabletki 30 mg, które działają przez 10 do 12 godzin. Uważa się, że jonamina ma dłuższy czas działania, ale łagodniejszy efekt. Jonamina jest zwykle droższa od Fenterminy, a w rzeczywistości różnice między nimi są w dużej mierze subiektywne. Phentermines mogą promować wyraźną utratę tłuszczu i są bardzo skuteczne.

Bontril-SR jest marką dla winianu fendimetrazyny. Jest to środek pobudzający, który jest podobno silniejszy niż Fentermina. Opierając się na dyskusjach, jakie odbyłem z klientami konsultacyjnymi, wielu nie potrafi rozróżnić tych dwóch pod względem efektów i skuteczności. Zamiast tego wybierają jedną lub drugą na podstawie ceny i dostępności. Niestety, ponieważ istnieje wysoka tolerancja krzyżowa między Fentermina i Bontril, nie można po prostu wznieść się z Fentermina do Bontril, gdy Fentermina traci swoją skuteczność.

Didrex, jest marką dla Benzphetamine i jest najbliżej wszystkich leków dietetycznych dostępnych obecnie dla amfetaminy. Benzphetamina jest metabolizowana do metamfetaminy i amfetaminy, co może wyjaśniać jej reputację, ponieważ ma większy potencjał nadużyć niż Fentermina. Dodatkowo ma to tę wadę, że dajesz pozytywny wynik testu na obecność amfetaminy i metamfetaminy w ekranach z moczem. Z drugiej strony, jest to zdecydowanie skuteczniejsze od leków dietetycznych w stylu Fentermina i zapewnia dietetyk, który uzyskał wszystkie możliwe korzyści z łagodniejszych leków dietetycznych, miejsce, w którym można pójść na dalszą utratę wagi.