Osoby, które dbają o swoje zdrowie stosują witaminy i minerały, jako uzupełnienie codziennej diety. Kiedy trenujemy regularnie potrzebujemy jednak znacznie większej ilości suplementów. W tym krótkim poradniku przedstawiamy trzy propozycje, które z reguły mogą być stosowane przez osoby rozpoczynające swoją przygodę z suplementacją. W tym artykule przedstawiamy popularne suplementy diety, o których jednak osoby ćwiczące na siłowni mało wspominają, gdyż nie odgrywają one tak dużej roli w budowaniu masy mięśniowej jak np. odżywki białkowe. Niemniej jednak są istotne dla osób uprawiających sporty siłowe.

Aminokwasy

L-leucyna, L-izoleucyna i L-walina to aminokwasy, które nie mogą być dostarczane wraz z pożywieniem. By utrzymać masę mięśniową oraz mięśnie w dobrej kondycji, warto je suplementować. Zapobiegają one katabolizmowi, czyli rozpadowi białek w mięśniach. Aminokwasy pozwolą na szybszą regenerację mięśni po treningu, a także zapobiegną zmniejszaniu się masy mięśniowej. Są konieczne, zwłaszcza dla osób na tzw. masie, które chcą rozbudować tkankę mięśniową. W suplementach aminokwasy najczęściej występują wraz z witaminą B6.

Kolagen, kwas hialuronowy oraz witamina C

Z wiekiem ilość kolagenu w chrząstkach spada. Podobnie dzieje się, gdy bardzo często i długo trenujemy. By chronić stawy warto kupić odpowiednie suplementy, które zawierają w sobie m.in. kolagen, kwas hialuronowy oraz witaminę C. Warto wspomnieć, że witamina C przeciwdziała starzeniu się organizmu i  wspomaga  również produkcję kolagenu. Suplementy na stawy będą więc bardzo dobrym wyborem, zwłaszcza dla osób, które chcą chronić chrząstkę stawową. Poleca się je szczególnie sportowcom zawodowym oraz fanom biegania lub crossfitu.

Glutaminy

L-Glutamina to kolejny aminokwas polecany dla wszystkich trenujących. Chroni mięśnie przed katabolizmem, regeneruje je oraz znacznie poprawia wydolność organizmu. Co ważne jest to w pełni naturalny i bezpieczny suplement diety. Mogą go stosować również osoby, które dopiero zaczynają swoją przygodę z siłownią. Glutaminy powinny być stosowane po treningu jako ochrona mięśni przed katabolizmem. Trenerzy polecają stosowanie L-Glutaminy w dni treningowe i nietreningowe trzy razy dziennie po jednej kapsułce suplementu. Przed zastosowaniem glutamin warto sprawdzić, jakie zalecenia dotyczące stosowania zarekomendował producent. Te znajdują się na opakowaniu każdego suplementu diety.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.