Samodzielna nauka pływania jest z reguły wystarczająca, żeby nauczyć się pływania. Jednocześnie zazwyczaj utrwala złe nawyki, które w dłuższej perspektywie sprawiają, że pływamy karkołomną techniką lub co więcej – szkodzimy kręgosłupowi. Dlatego naszym zdaniem warto zapoznać się z popularnymi technikami pływackimi podczas zorganizowanej nauki pływania. Praktyka pokazuje, że osoby, które szkoliły się podczas zajęć basenowych znacznie lepiej opanowują technikę podstawowych stylów pływackich, od tych osób, które umiejętności pływackie nabywają we własnym zakresie. Od jakich technik pływackich warto rozpocząć naukę? 

Kraul

Wyjątkowo popularnym stylem jest kraul. Jest to jednocześnie jeden z najszybszych stylów pływackich. Wiele osób pływa stylem przypominającym kraul nie przykładając odpowiedniej uwagi do prawidłowej techniki. Wbrew stereotypom nie jest to łatwy do nauczenia się styl pływacki. Wymaga umiejętnego ułożenia ramion. Trzeba zauważyć, że w sposób w jaki ramię zanurza się pod taflą wody ma wpływ na szybkość pływania. Co ciekawe praca rąk w kraulu ma większy wpływ na szybkość niż praca nóg. Jednak odpowiednie ułożenie ciała, rąk i nóg to nie wszystko, gdyż niebagatelne znaczenie ma także zsynchronizowanie ruchów ciała z oddechem.

Styl klasyczny (żabka)

Styl klasyczny, czyli tak zwana żabka to najpopularniejszy styl pływacki wśród amatorów. Tutaj jednak trzeba zauważyć, że w założeniu w stylu klasycznym głowa powinna w sposób rytmiczny być chowana pod taflą wody po czym powinna być wynurzana. Natomiast amatorzy bardzo często pływają żabką z głową wyciągniętą ponad powierzchnię wody. Jest to tak zwana żabka dyrektorska, która może obciążać kręgi szyjne oraz odcinek lędźwiowy kręgosłupa. Żabka nie jest aż tak szybkim stylem pływackim jak kraul, ale dobrze się sprawdza jako styl do rekreacyjnego pływania. Warto zauważyć, że jest to styl, który dobrze rozwija mięśnie klatki piersiowej.

Styl grzbietowy

Styl grzbietowy nie nadwyręża pleców i nie męczy tak bardzo jak pływanie innymi stylami. Jest to stosunkowo prosta technika pływacka, która jednak z reguły nie jest tak chętnie wybierana przez amatorów jak żabka czy kraul.

Piesek

Pływanie pieskiem jest bardzo popularne zwłaszcza wśród najmłodszych adeptów pływania. Co ciekawe, piesek uchodzi za najstarszą technikę pływacką. Jest to stosunkowo prosty i niemal naturalny styl, ale pływanie tym stylem jest wolne i na dłuższym dystansie może być stosunkowo męczące.

Więcej na temat technik pływackich oraz nauki pływania można przeczytać na https://on-the-way.pl/

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.