Napięte mięśnie wywołują cały szereg dolegliwości, w tym ból o różnym natężeniu. Przyczyn jest wiele, a środków zaradczych tylko kilka – jedne mniej, inne bardziej skuteczne. Najnowsza technologia stwarza nowa możliwość. Dzięki niej można odprężyć mięśnie bezboleśnie, skutecznie i bezpiecznie.

Przyczyny problemu

Napięcie mięśniowe to dość szeroki temat, dlatego lista wszelkich możliwych przyczyn jest bardzo długa. Pomijając nietypowe przypadki można wskazać kilka najczęstszych powodów, wskutek których nasze mięśnie napinają się i przykurczają powodując ból i dyskomfort.

Z problemem napiętych mięśni często mają do czynienia amatorzy sportu. Jest to naturalna reakcja organizmu na intensywny trening, który nie został poprzedzony należytą rozgrzewką. Przyczyną może być też trening, który nie uwzględnia wszystkich partii ciała. To prowadzi do zaburzenia równowagi pomiędzy tzw. agonistami i antagonistami, czyli mięśniami przeciwstawnymi, np. biceps i triceps.

Przykurcze i nadmierne napięcie mięśni może być skutkiem postawy ciała, jaką przyjmujemy przez większą część dnia i która wpływa na balans mięśniowy. Dotyczy to często (choć nie tylko) pracowników biurowych, którzy przez wiele godzin pracują przed komputerem. Do kolejnych przyczyn możemy zaliczyć:

– urazy i ból – jeśli utrzymuje się przez dłuższy czas, reakcją obronną organizmu jest nadmierne napinanie mięśni w obolałym miejscu,

– stres – powoduje napięcie mięśni poprzez zwężenie naczyń krwionośnych i zmniejszenie przepływu krwi do tkanek miękkich,

– wymuszona pozycja ciała – długotrwałe unieruchomienie,

– nieprawidłowa postawa ciała.

Oczywiście przykurcz mięśni może być spowodowany chorobą, dlatego nigdy nie wolno lekceważyć tej dolegliwości.

Co się sprawdza?

Najbardziej powszechny sposób na rozluźnienie i odprężenie mięśni to ćwiczenia rozciągające. Konkretne serie ruchów, skłonów i rozciągnięć powinne być wykonane w ściśle określony sposób, w zależności od rodzaju i stopnia napięcia mięśni. Ważny jest więc kierunek ruchu i jego natężenie. Przypadkowo dobrane ćwiczenia nie rozwiążą problemu, a mogą jeszcze zaszkodzić, dlatego najlepiej jest zwrócić się z prośbą o indywidualny zestaw ćwiczeń do fizjoterapeuty.

Drugą z powszechnych metod relaksujących mięśnie jest masaż. Napięte partie, do których sięga dłoń, możemy masować samodzielnie, jednak nic nie zastąpi profesjonalnego masażu wykonanego przez specjalistę. Masowanie i uciskanie wybranych miejsc przyniesie ulgę, rozluźni mięśnie i zapewni relaks. Podobne skutki ma akupunktura. Nakłuwanie spiętych i przykurczonych miejsc specjalistycznymi igłami prowadzi do natychmiastowego rozluźnienia mięśni. Wielkość igieł i głębokość ich wkłucia jest różna, dobierana do partii ciała i indywidualnych uwarunkowań. To skuteczna metoda, która jednak wiąże się z bólem. Akupunkturę powinien wykonywać tylko specjalista, który posiada niezbędną wiedzę, odpowiedni sprzęt i sterylne warunki.

Choć te trzy metody przynoszą ukojenie dla spiętych mięśni, to jednak nie mogą być stosowane przez każdego. W niektórych przypadkach problemem będzie stan zdrowia, w innym niski próg bólu. Na szczęście istnieje jeszcze jedna metoda, która wykorzystuje najnowszą technologię.

Zabieg CRYO T SHOCK to nowy sposób radzenia sobie z napiętymi mięśniami. To bezinwazyjna metoda, która polega na wywołaniu naturalnego szoku termicznego za pomocą stosowanego naprzemiennie ciepła i zimna o różnej częstotliwości. Dzięki precyzyjnej kontroli temperatury, umożliwiającej dobór prawidłowych i odpowiednich parametrów do każdej dolegliwości i indywidualnej wrażliwości, CRYO T SHOCK stosowany jest m.in. do w terapii tkanek. Ciepło i zimno dostarczane naprzemienne do organizmu stymuluje pracę mięśni, będąc przyczyną skurczów i rozluźnienia tkanek. Ostatecznie wpływa to na ich odprężenie, a także powoduje szybszą regenerację mięśni. Zabieg wykorzystuje naturalne metody, dzięki czemu jest całkowicie bezpieczny i pozbawiony efektów ubocznych. Urządzenie CRYO T SHOCK nie wykorzystuje funkcji ssania, co z kolei czyni zabieg bezbolesnym. Dzięki silnemu dotlenieniu miejscowemu, powoduje zmniejszenie odczuwanie bólu, jednocześnie zwiększając wydzielanie endorfin oraz tempo metabolizmu. CRYO T SHOCK to zdecydowany krok naprzód w kierunku wykorzystania procesów termokinetycznych w kontekście ciała.