Treningi standardowego bywalca siłowni średnio trwają około półtorej godziny. To zaledwie 1/16 doby. Należy jednak pamiętać, że trening nie przenosi nas do innego wymiaru; siłownia nie tworzy oddzielnej, samodzielnej rzeczywistości. Wszystko to, co robimy w ciągu dnia (lub nawet w dłuższej perspektywie!), wpłynie na naszą wydajność. Stres w pracy, nieprzespana noc, pominięty posiłek? Nic dziwnego, że „bicek” nie pompuje się jak trzeba. Co zatem należy zrobić, by być w stu procentach gotowym na wysiłek?

Odżywianie – ilość, jakość i czas

Najważniejszym wyznacznikiem efektywności treningów jest oczywiście ogólna pula kalorii, którą sportowiec przyjmuje. Jeśli jesteśmy w deficycie, nie spodziewajmy się przypływu mocy. Nasza sylwetka będzie się zmieniać, owszem, ale nigdy nie idzie to w parze z siłą czy wydolnością. Na ratunek redukującym przybywają przedtreningówki i spalacze tłuszczu. Naładowane kofeiną, beta-alaniną, tauryną itp. pomagają osiągnąć pożądany poziom pobudzenia i koncentracji, mimo zmęczenia wynikającego z niskokalorycznej diety.

Niezależnie od ilości przyjmowanych kalorii, powinniśmy pamiętać o odpowiednim rozłożeniu posiłków w ciągu dnia. W dzień ćwiczeń warto zaplanować posiłek przed- i potreningowy, bowiem będą one miały realny wpływ na nasze wyniki. Przed treningiem polecamy jedzenie wysokoenergetyczne, ale jednocześnie lekkostrawne, np. kaszka ryżowa + odżywka białkowa + owoce + ewentualnie odrobinę masła orzechowego.

30-15 minut przed treningiem

Najedzeni i zmotywowani, zmierzamy na trening. W ciągu tych 30-15 minut drogi może się jeszcze dużo wydarzyć. Aby zwiększyć swoją skuteczność, warto wtedy wrzucić suplementy dedykowane przed wysiłkiem. Przydadzą się wspomniane wcześniej źródła kofeiny (i nie tylko) – przedtreningówki lub spalacze tłuszczu dostępne jako proszek, shoty i żele. To także dobry czas na porcję kreatyny, aminokwasów (EAA) i – opcjonalnie – węglowodanów prostych (carbo, dextroza), które możemy stosować również w trakcie treningu. Taki zestaw nigdy nie zawodzi – nasze mięśnie będą gotowe na każde wyzwanie.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.