Rozliczenie PIT-u jest obowiązkowe, ale poza spełnieniem swojego obowiązku jako podatnika, mamy również możliwość pomocy potrzebującym przekazując 1% swojego podatku na Organizację Pożytku Publicznego (OPP), ale czy na pewno wiesz jak to zrobić? Co potrzebujemy do tego, żeby przekazać 1% podatku? Czy przekazywanie podatku na UPP jest obowiązkowe?

Organizacja Pożytku Publicznego jest stowarzyszeniem lub fundacją na którą możemy przeznaczyć 1% swojego podatku. Procedura przekazania 1% podatku jest bardzo prosta, a przede wszystkim bezpłatna. Podczas rozliczania swojego rocznego zeznania podatkowego – czy to internetowo czy tradycyjnie – w punkcie J na trzeciej stronie naszego PIT-37 możemy znaleźć całą rubrykę poświęconą przekazaniu podatku – „J. WNIOSEK O PRZEKAZANIE 1% PODATKU NALEŻNEGO NA RZECZ ORGANIZACJI POŻYTKU PUBLICZNEGO (OPP)” – wystarczy, że w polu 137 wpiszemy numer KRS (dziesięć cyfr), który możemy znaleźć na każdej stronie internetowej danej fundacji lub potrzebującego lub w wykazie Organizacji Pożytku Publicznego. W polu 138 jesteśmy zobowiązani wpisać kwotę, która nie może przekroczyć 1% kwoty z pola 126 – po zaokrągleniu do pełnych dziesiątek, grosze w dół. W punkcie K, możemy uzupełnić informację o przekazanym przez nas 1% podatku – cel szczegółowy (poz.139)  czyli np. konkretna osoba na którą przekazujemy swój podatek 1% dla danej fundacji/stowarzyszenia, zaznaczając pole 140 wyrażamy zgodę na przekazanie do OPP swoich danych osobowych wraz z informacją o kwocie, którą przekazaliśmy, a w polu 141 możemy podać swój numer telefonu lub adres e-mail, który może ułatwić z nami kontakt Organizacji.

Na tej samej zasadzie, która została opisana na przykładzie PIT-37, możemy przekazać 1% podatku na rzecz OPP w PIT-28, PIT-36, PIT-36L, PIT-38, należy jednak zwrócić uwagę, że pola oznaczone są w każdym rodzaju PIT-u innymi numerami pozycji.

Jak widać przekazanie podatku na Organizację Pożytku Publicznego, jest bardzo szybkie i proste – Organizację na które możemy przekazać 1% podatku najczęściej są organizacjami, które pomagają chorym, niepełnosprawnym, upośledzonym, chorym na raka, ale często również możemy znaleźć najróżniejsze kluby sportowe, banki żywności, stowarzyszenia, towarzystwa przyjaciół jak i zrzeszenia ludzi. Warto pamiętać o tym, że przy spełnianiu swojego rozliczeniowego obowiązku mamy również możliwość pomocy innym, a tym bardziej, że nie ponosimy z tym związanych żadnych kosztów, a pieniądze, które przekazujemy na pomoc potrzebujących i tak trafiłyby do Skarbu Państwa.