Jeżeli to jest zielone albo się rusza, to biologia. jeżeli śmierdzi, to chemia. Jeżeli nie działa, to  fizyka. Jeżeli nikt nie wie o co w tym chodzi, to niezawodnie matematyka. Jeżeli to jest zielone albo się rusza, śmierdzi, nie działa i nikt nie wie o co w tym chodzi, to medycyna. Prawo Murphiego dotyczące nauk to oczywiście ironiczny, czarny humor jednak kiedy przyjrzymy się medycynie klasycznej oraz badaniom nad medycynie sprzed nastania epoki metod naukowych, istnieje szansa, że otworzymy się na perspektywę sięgającą daleko ponad pułap tabletek i strzykawek.

 

Medycyna klasyczna, podobnie jak ekonomia, polityka czy społeczeństwo, oparta jest na szeregu idei, koncepcji. Jedną z nich jest nauka empiryczna. Wiedza oparta na doświadczeniu zmysłowym. Jeżeli uwzględnić podłoże ekonomiczne medycyny, jej działanie skupia się na właśnie na leczeniu. Zagadnienia związane z zapobieganiem to margines takiej medycyny. Postęp technologiczny oraz wzrastająca prędkość życia sprawiły, że największy popyt mają rozwiązania najszybsze i najbardziej namacalne. Czynników które zadecydowały o takim stanie rzeczy jest zresztą bardzo wiele, być może część z nich kryje się w nie do końca jasnym działaniu firm farmaceutycznych dla których choroba to potencjalny zysk.

 

Dlatego też rośnie znaczenie metod leczenia które nie opierają się na inwazyjnych zabiegach a wręcz im zapobiegają. Terapie dotykiem są jedną z takich metod. Na przykład chiroterapia która polega na technice masażu narządów ruchu, szczególnie skupiona na oddziaływaniu na kręgosłup, gdyż według pierwotnych hipotez chiropraktycznych schorzenia układu ruchu mogą wpływać na ogólne zdrowie organizmu poprzez system nerwowy. Szerzej to zagadnienie ujmuje fizykoterapia według której oddziaływać należy na ciało szerokiego spektrum bodźcami, na przykład niską lub wysoką temperaturą lub impulsami elektrycznymi. Z kolei terapia manualna (http://fizjo4life.pl/) to technika oddziałująca i na narządy ruchu i kręgosłup. Elementem wzbogacającym jest fakt, że przy pomocy terapii manualnej leczy się również inne organy ciała. Terapia manualna pomaga w zaburzeniach funkcjonowania tarczycy i układu moczowego, umożliwia też pobudzenie do działania całego organizmu. Naturalnie technika ta nie składa się jednak wyłącznie z części praktycznej. Poprzedza ją zawsze dokładny wywiad oraz szczegółowe badanie pacjenta. Terapia manualna prezentuje holistyczne podejście do medycyny, zakłada, że organizm to wyjątkowo skomplikowany układ naczyń połączonych i należy leczyć go jako całość. Polecana jest jako samodzielne leczenie bądź dodatek do działań klasycznych. Indywidualnie dobrane metody leczenia pozwolą na pełny powrót do zdrowia.