Każdy z podatników, który przed upływem pięciu lat od zakupu nieruchomości zdecydował się na jej sprzedaż, musi złożyć deklarację PIT-39 podczas rocznego rozliczenia z Urzędem Skarbowym. Kiedy od sprzedaży nieruchomości trzeba zapłacić podatek?

Z podatku dochodowego zwolnione są tylko te transakcje sprzedaży nieruchomości, które zostały sfinalizowane ponad pięć lat od jej zakupu. Aby skorzystać ze zwolnienia, trzeba jednak pamiętać, że nie jest to pięć lat kalendarzowych, a pełnych: jeżeli nabyliśmy nieruchomość w czerwcu 2018 roku, będziemy mogli sprzedać ją dopiero w 2024 roku. Takie zwolnienie przysługuje nie tylko właścicielom nieruchomości, ale również gruntów lub udziałów w nich, a nawet użytkowania wieczystego. Sprzedając nieruchomość, zawsze jesteśmy zobowiązani do wypełnienia deklaracji podatkowej.

Kto zapłaci?
Jeżeli decydujemy się na sprzedaż nieruchomości przed upływem określonego przez fiskus czasu, możemy skorzystać ze zwolnienia podatkowego o ile środki z jej sprzedaży przeznaczymy na własne cele mieszkaniowe. Najczęściej podatnicy przeznaczają środki ze sprzedaży jednej inwestycji na zakup innej: mieszkania dla siebie lub dzieci, działki budowlanej czy domu mieszkaniowego. „Cele mieszkaniowe” to jednak pojęcie dosyć szerokie – można przez nie rozumieć nawet zakup kilku mniejszych nieruchomości. Należy jednak pamiętać, że środki te trzeba spożytkować na ten cel w przeciągu 2 lat od sprzedaży – jeżeli tak się nie stanie, będziemy zmuszeni zapłacić podatek. Nawet jeżeli właśnie na ten cel przeznaczymy zdobyte środki, o ich wpływie i tak musimy poinformować Urząd Skarbowy poprzez złożenie specjalnego oświadczenia podatkowego PIT-39. Wypełniając deklarację, będziemy musieli zadeklarować kwotę przychodu, ale również uwzględnić koszty oraz wydatki. W przypadku darowizny mogą one wynosić 0, ale w przypadku sprzedaży uwzględnić należy koszt zakupu oraz sprzedaży rzeczonej nieruchomości.

Jeżeli chcemy uniknąć obowiązku podatkowego, musimy zbyć nieruchomość po upływie pełnych pięciu lat od jej zakupu lub przeznaczyć środki ze sprzedaży na cele mieszkaniowe. Pamiętajmy jednak, że zawsze jesteśmy zmuszeni złożyć deklarację w Urzędzie Skarbowym, nawet jeżeli przysługuje nam zwolnienie z opłaty podatku od sprzedaży nieruchomości. Składamy je wraz z rozliczeniem rocznym, na które mamy czas do końca kwietnia.