DANCEHALL – TANIEC, KTÓRY SPRAWI, ŻE POKOCHASZ SWOJE CIAŁO

Ten styl taneczny mający swoje korzenie w egzotycznej Jamajce, sprawia, że tańcząc go dosłownie czujemy otaczające nas promienie słońca. Jest niezwykle popularny, również w naszym kraju. Często wykorzystywany przez agencje taneczne do tworzenia zjawiskowych i emocjonujących choreografii https://agencjataneczna.pl/pl/oferta/show-taneczne takich jak te z warszawskiej agencji tanecznej https://agencjataneczna.pl, której założycielem jest Agustin Egurrola.

Dancehall powszechnie uznawany jest za taniec energiczny, który wyzwala masę pozytywnej energii i emocji, pozwalać spalić dużo kalorii, a bazując na dźwiękach dancehallowej muzyki inspirowanej rytmami reggae, wprawia nas w dobry nastrój. Dancehall oparty jest na izolowanych i płynnych ruchach naszego ciała. Rozpoczynając przygodę z tańcem pochodzącym z Jamajki koniecznie skumulujmy w sobie duże ilości pozytywnej energii.

KILKA SŁÓW O HISTORII

Jak powiedzieliśmy sobie wyżej, jest to styl tańca mający korzenie na karaibskiej wyspie – Jamajce. Co ciekawe początkowo był tańczony wyłącznie przez mężczyzn, z czasem przeniósł się także na kobiety a nawet dzieci. Jego domeną jest duża ilość emocji wyzwalana podczas tańczenia, będąca swoistym oderwaniem od codzienności, a dla niektórych nawet duchowym oczyszczeniem (mowa głównie o mieszkańcach Jamajki). Sama nazwa wskazuje na przestrzeń, gdzie mają miejsce eventy taneczne, czyli mowa tutaj o targowiskach, dziedzińcach oraz ulicach Jamajki.

DANCEHALL – KRÓTKA CHARAKTERYSTYKA

Jest to taniec przeznaczony zarówno dla mężczyzn jak i kobiet, trzeba pamiętać, że styl taneczny pomiędzy dwoma grupami może się jednak znacząco różnić. Przykładowo w męskim dancehallu kroki bazują na intensywnych i agresywnych ruchach całego ciała, które oparte są o izolacje klatki piersiowej i pracę przy udziale rak, a także mocne rytmiczne tąpnięcia. Specyfika tańczenia wynika, z tego, że ideą dancehallu było wyrażenie siły i energii.

W przypadku kobiecego dancehallu, mamy do czynienia z dwoma odrębnymi stylami: Dancehall Female i Dancehall Queen Style, które różnią się między sobą rytmicznością oraz wykonywanymi figurami. Dancehall Female przekazuje więcej intymności, jest bardziej sensualny i miękki. Oparty jest o ruchy pupą tzw. twerking, bujanie biodrami oraz inne ruchy które podkreślają kobiecą sylwetkę Dancehall Queen Style, z kolei jest wzbogacony o figury akrobatyczne.

DANCEHALL – KROKI

Dancehall jest stylem tanecznym, w którym kroki powstają spontanicznie, podczas imprezy tanecznej. Wynika to z tego, że ideą tego stylu tanecznego jest za jego pomocą wyrażenie siebie i swojej osobowości. W dancehallu liczy się to co wnosimy do niego od siebie, oparty jest on swobodę w ruchu i wolność w wyrażaniu siebie, oraz pokazuje to kim naprawdę jesteśmy. Dlatego też, każdy kto tańczy dancehall poniekąd także go tworzy. Taniec pokazuje, kto jest pewny siebie oraz kocha swoje ciało i chce to przerzucić również na obserwujących.

MUZYKA W DANCEHALLU

Od samego początku jest silnie związana z tym tańcem. Oparta jest o energiczne dźwięki, których ideą jest porywanie ludzi do tańca, a także inspiracja dla tancerzy do opracowywania nowych kroków. Muzyka w dancehallu bazuje na różnych klimatach, w zależności od tego dla jakiej grupy osób jest dedykowana. Początkowo dancehall był tworzony przez mężczyzn, przez co i jego dźwięki były mocne i energiczne. Dzisiaj tworzony jest przez kobiety, w związku z czym nowe utwory powstają z myślą o nich. W przeciwieństwie do męskiej agresywnej odmiany dancehallu, kobieca wersja jest radosna w brzmieniu, lekka do słuchania, wprawia w dobry nastrój i napawa nas ogromną ilością energii.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.