Bieganie to jedna z najbardziej lubianych i najczęściej uprawianych przez społeczeństwo aktywności. Aby móc podjąć tego rodzaju ruch nie trzeba posiadać szczególnych umiejętności, jak również profesjonalnego wyposażenia. Do biegania wystarczą dobre chęci oraz luźny, wygodny sprzęt sportowy. Bardziej zaawansowani biegacze, dostosowują poszczególne akcesoria do warunków oraz rodzaju uprawianej dyscypliny. W tym celu wykorzystują różnego rodzaju gadżety elektroniczne, odzież kompresyjną czy specjalnie dobrane obuwie. Jednym z tego rodzaju artykułów są buty do biegania po asfalcie. Czym one się charakteryzują? W jakich warunkach są stosowane? Jak wybrać odpowiedni model?
Cechy charakterystyczne butów do biegania po asfalcie
Obuwie biegowe wykorzystywane na twardej nawierzchni idealnie nadadzą się zarówno do treningu w mieście, jak i podczas zawodów sportowych takich jak półmaraton, maraton czy inne biegi uliczne. Stosowanie butów do biegania po asfalcie z pewnością poprawi komfort uprawiania sportu, jednocześnie mając wpływ na osiągane wyniki. Aby wybrać tego rodzaju sprzęt, nie trzeba posiadać specjalistycznej wiedzy. Wystarczy poznać cechy ludzkiego ciała oraz funkcje danego produktu. Zatem, jakie cechy powinny pełnić tego rodzaju akcesoria?
Buty do biegania po asfalcie powinny być przede wszystkim:
- lekkie – by nie dźwigać dodatkowe ciężaru podczas męczącego biegu,
- miękkie – nawierzchnia uliczna jest twarda, buty powinny amortyzować każdy wstrząs,
- przewiewne – szczególnie ważna cecha podczas uprawiania sportu latem lub na wiosnę,
- odpowiednio wyprofilowane – ergonomiczny kształt pozwala w swobodny sposób przemieszczać się po twardym asfalcie.
Jak wybrać odpowiedni asortyment?
Wybór butów do biegania po asfalcie nie musi okazać się zadanie ciężkim i problematycznym. Choć na rynku można zauważyć coraz większą bazę ofertową, to spośród proponowanego asortymentu można wyłonić swoich faworytów. Podczas zakupu warto skupić się na kilku ważnych rzeczach.
Płeć zawodnika
Płeć, a co za tym idzie wzrost, waga czy pewne specyficzne elementy budowy ciała, mają ogromy wpływ zarówno na technikę biegu, wyniki, jak i dobór sprzętu. Buty do biegania po asfalcie damskie będą węższe – ze względu na budowę kobiecej stopy. Mogą również posiadać wyższy drop – jest to spowodowane niekiedy krótszym ścięgnem Achillesa u pań, a także szerszą powierzchnią podeszwy – skłonność kobiet do innego ułożenia stopy niż ma to miejsce u panów.
Rodzaj podeszwy i bieżnika
Buty do biegania po asfalcie powinny mieć jak najmniejszy bieżnik. Dzięki temu można uzyskać jeszcze lepsze czucie nawierzchni. Tak dobrane obuwie powinno mieć podeszwę, która odbije zawodnika od twardej ulicy. Dolna cześć sprzętu powinna być zatem sprężysta, dynamiczna i oddawać energię, którą przekazały nogi sportowca. Często w nowoczesnych modelach stosowana jest specjalna płytka karbonowa, której zadaniem jest poprawa wybicia.
Rozmiar ma kluczowe znaczenie
Podczas wyboru odpowiedniego obuwia należy dopasować jego wielkość, długość, czy szerokość podbicia. Buty muszą idealnie otulać stopę nie uciskając skóry, ani nie przesuwając się na nodze biegacza.
Materiał wykonania i amortyzacja
Kupując wymarzone buty biegowe należy także uwzględnić materiał wykonania oraz zastosowane technologie. Ważne by sprzęt był dopasowany do pory roku, temperatury otoczenia i panujących warunków. Powinien posiadać siateczkę, która będzie umożliwiała dopływ powietrza oraz odpowiednią jego cyrkulację. Materiał musi także odpowiednio amortyzować wstrząsy i nieprzyjemne uderzenie nogi o twardą ulicę.