Wybór psa powinien rozpocząć się od dokładnego poznania jego charakteru i predyspozycji. Jeśli szukasz rasy odpowiedniej dla Twojego aktywnego trybu życia, zerknij na poniższe zestawienie 11 najbardziej aktywnych i żywiołowych ras psów.

Jack Russel Terrier

To nie pies, to wariat – w pozytywnym sensie. Wszędzie go pełno, jest niezwykle żywiołowy i super inteligentny. Wymaga odpowiedzialnego opiekuna, który doskonale zna rasę. Jack Russel szybko się ekscytuje, ale tkwi w nim również dusza uparciucha – nie zawsze będzie chciał wykonać komendę opiekuna.

Jest to rodzinna rasa, ale lepiej sprawdzi się w przypadku starszych dzieci, które będą wiedziały, jak się z nim obchodzić. Od szczeniaka musi być skrupulatnie wychowywany, aby nie sprawiał problemów przy kontaktach z innymi psami.

Idealny dla osób kochających bieganie czy długie wycieczki rowerowe. Ten pies musi się wybiegać!

Doberman

Wielu ludzi kojarzy tę rasę z agresją. To jednak nie prawda. Charakter dobermana zależy od jego wychowania. Dobrze ułożony pies będzie spokojny i przyjazny. A dodatkowo ta rasa świetnie nada się jako pies obronny czy stróżujący.

Dobermany są szybkie, zwinne i niezwykle wytrzymałe. Czasem wykorzystuje się je w policji. Są również bardzo inteligentne, więc potrzebują sporej ilości rozrywek i zabaw intelektualnych, które pozwolą im spożytkować tę energię w pozytywny sposób.

Owczarek niemiecki

Niezwykle popularna i piękna rasa. Są oddane człowiekowi, ale czasem bywają uparte. Nie są więc tak często wykorzystywane do pomocy jak np. labradory. To psy z dużą wytrzymałością, które potrzebują sporej dawki ruchu. Są również bardzo inteligentne.

Golden Retriever

Dawniej wykorzystywane były do aportowania zwierzyny – przynosiły ją w pysku bez wyrządzania jej żadnej krzywdy. Dziś to głównie psy rodzinne, czasem uważane za kanapowe. Ale Goldeny potrzebują przestrzeni na spożytkowanie swojej psiej energii. Z pewnością będą chętnie towarzyszyć właścicielowi na długich spacerach, chętnie wskoczą również do wody.

Łatwo się je szkoli, są inteligentne, zabawne i spokojne. Nadają się wprost idealnie dla dzieci.

Dalmatyńczyk

Rodzą się białe, a potem pojawiają się na ich ciałach czarne lub brązowe łatki. Dawniej niezwykle popularne, dziś nieco zapomniane – głównie przez ich predyspozycje do różnych chorób. To jednak bardzo żywiołowa rasa, która idealnie nada się dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Mogą biegać i bawić się z dziećmi.

Dodajmy, że dalmatyńczyki to najbardziej oddana rasa psów. Piekielnie mocno przywiązują się do całej rodziny, źle znoszą więc przebywanie w samotności i odpowiednio wcześniej trzeba je do tego przyzwyczaić.

Dalmatyńczyki są odważne i lojalne. Sprawdzą się w domach z innymi psami i kotami.

Pudel duży

To iście królewska rasa, która zresztą często pojawiała się na królewskich dworach. Nie sposób przejść obok nich obojętnie, mocno zwracają na siebie uwagę swoim wyglądem i sposobem bycia.

Pudle praktycznie pozbawione są agresji. To radosne psy, idealne dla rodzin z dziećmi. Do tego kochają wodę i przestrzenie. Choć dostosowują się do warunków, w których mieszkają, będą świetnymi towarzyszami w trakcie długich wędrówek i spacerów.

Warto wiedzieć, że psy tej rasy są również niezwykle inteligentne. Potrzebują więc różnych aktywności intelektualnych, w przeciwnym razie mogą nabroić.

Bokser

Bokser to urodzony żartowniś. Jest energiczny i zabawny, a do tego praktycznie w ogóle nie wykazuje skłonności do dominacji. Z powodu swojego krótkiego pyska nie sprawdzi się dla osób kochających bieganie czy miłośników psich sportów, ale nie wystarczy mu również krótki spacer dookoła bloku.

Boksery potrzebują zabawy fizycznej i intelektualnej. Będą idealnymi kompanami dla dzieci, ale ich energiczny charakter może sprawić, że przypadkowo wyrządzą krzywkę dziecku. Należy więc uważnie obserwować ich zabawy.

Owczarek australijski

Z wyglądu nieco podobny do Border Collie. Te psy są wytrzymałe i inteligentne. Ale potrafią być również niezwykle uparte. Szybko uczą się wszystkiego – również tych złych zachowań. Zdecydowanie, jako że to psy pasterskie, potrzebują sporych dawek ruchu. Nie wystarczy im dom z ogrodem, do ich życia trzeba wprowadzić różne wyzwania.

Owczarki australijskie mocno przywiązują się do rodziny. Są odpowiednie nawet dla małych dzieci.

Beagle

Zachwyca słodkim wyglądem, jednak doskonale zdaje sobie sprawę z tego, co może dzięki niemu osiągnąć. Jest psem gończym, więc świetnie sprawdzi się dla osób prowadzących aktywny tryb życia. Pozostaje tylko jedno ale – bez smyczy może bardzo szybko czmychnąć do lasu za zwierzyną. Lepiej jest więc wyprowadzać go na długiej smyczy. Ma piekielnie silny instynkt łowiecki.

Są trochę nieposłuszne, więc szkolenie trzeba rozpocząć jak najwcześniej i prowadzić je z głową, tak aby pies czerpał z niego korzyści. Beagle pozostawione same w ogródku będą kopać dołki i prześlizgiwać się pod ogrodzeniem. Poza tym to towarzyskie, wesołe i przyjazne psy.

Border Collie

Zdecydowanie najinteligentniejsza rasa. Wykorzystywana głównie do zaganiania owiec, a także w psich sportach, takich jak agility czy frisbee. Nie znosi nudy, a bez aktywności może narobić w domu szkody. Taką ma naturę, gdyż to pies pasterski.

Border Collie są spokojne, posłuszne. Idealnie sprawdzą się dla osób aktywnych. Uwielbiają wyzwania i uczyć się nowych rzeczy.

Seter angielski

Ten pies całe życie zachowuje się jak szczeniak. W dodatku nie dominuje, jest łagodny i niezwykle spokojny. Ale tkwi w nim instynkt łowiecki. Uwielbia więc przestrzenie i ruch. Czasem może pogonić za zającem lub sarną. Pojętny i szybko się uczy, ale to indywidualista, który uwielbia wodę. Po wybieganiu staje się perfekcyjnym psem kanapowym.

ARTYKUŁ SPONSOROWANY

Drogi czytelniku powyższy artykuł może być materiałem reklamowym (artykułem sponsorowanym), który został napisany lub zlecony przez reklamodawcę.